ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ

ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΕΧΕΤΑΙ

Στο πλαίσιο της καλλιέργειας της φιλαναγνωσίας των μαθητών, για κάθε παιδί υπάρχει ένα βιβλίο που θα το βοηθήσει να κατανοήσει τις σκέψεις ,τις ανησυχίες του και τις ανάγκες του και στη συνέχεια  να εκφραστεί ελεύθερα και δημιουργικά.

ΩΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ

Για τους γονείς

•Κάθε ιστορία προσφέρει ένα μήνυμα και συνήθως τα παιδιά ταυτίζονται με τους ήρωες των βιβλίων.

• Κάθε φορά που διαβάζουμε ένα βιβλίο στο παιδί μας είναι μια διαφορετική εμπειρία ακόμα και αν δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούει και πάντα έχει ένα νέο νόημα για να του δώσει.

•Είναι σημαντικό τα παιδιά να γνωρίζουν τον συγγραφέα και εικονογράφο του βιβλίου που διαβάζουν.

•Μια ιστορία μπορούμε απλώς να την αφηγηθούμε ή να τη διαβάσουμε δείχνοντας ή όχι τις εικόνες της και έπειτα να συζητήσουμε με τα παιδιά.

•Μπορούμε να τη διαβάσουμε ή να την αφηγηθούμε κι ύστερα τα παιδιά να ζωγραφίσουν, να τη δραματοποιήσουν, να παίξουν ένα παιχνίδι, να κατασκευάσουν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι ή να την αναπλάσουν με άλλους τρόπους (π.χ. παντομίμα, κουκλοθέατρο, θέατρο σκιών).

•Να  μαγνητοφωνήσουμε  τη φωνή μας ή τη φωνή του παιδιού μας με στόχο την γλωσσική του εξέλιξη.

Καλό είναι να έχουμε πάντοτε στο νου μας τα δικαιώματα του αναγνώστη, σύμφωνα με τον Daniel Pennac.( http://www.mikrosanagnostis.gr/gwniadaskalwn.asp)

Το παιδί έχει δικαίωμα:

•να μη διαβάζει,

•να πηδάει σελίδες,

•να μην τελειώνει ένα βιβλίο,

•να το ξαναδιαβάζει,

•να διαβάζει οτιδήποτε,

•στον μποβαρισμό (ικανοποίηση αισθήσεων),

•να διαβάζει οπουδήποτε,

•να τσαλαβουτάει,

•να διαβάζει μεγαλόφωνα,

•να σιωπά.

Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ!

Ζωγράφισε σε χαρτί ή κατασκεύασε με δικές σου ιδέες, μια εικόνα από το βιβλίο

που διάβασες με τίτλο:

Ένας φίλος μοναχός....

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: ΑΝΝΑ ΒΑΜΒΑΚΗ

Φρόντισε να σκεφτείς πρώτα τις ιδέες σου και να διαλέξεις όποια σου αρέσει περισσότερο.

Δώσε έναν δικό σου  τίτλο στην ζωγραφιά/κατασκευή!

Όπως πάντα με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο μπορείς να στείλεις φωτογραφίες από αυτό που δημιούργησες και να  μοιραστείς τις ιδέες σου με τους συμμαθητές σου.

Θα τα ξαναπούμε σύντομα..

Μέχρι τότε να είστε καλά και να περνάτε τέλεια!!!

ΩΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ/ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ
Θετική κινητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών μας απέναντι στο βιβλίο.

Παρασκευή  15 Μαΐου 2020

Ο Ρουμπής ο κουμπής

Ο Ρουμπής ο κουμπής ο ρουμποκομπολογής,
πήγε να ρουμπέψει να κουμπέψει να ρουμποκομπολογέψει,
και τον πιάσαν οι ρουμπήδες οι κουμπήδες οι ρουμποκομπολογήδες
και του κόψαν τα ρουμπιά του τα κουμπιά του τα ρομποκομπολογιά.
Γιατί Ρουμπή κουμπή ρουμποκομπολογή,
πήγες να ρουμπέψεις να κουμπέψεις να ρουμποκομπολογέψεις
και σε πιάσαν οι ρουμπήδες οι κουμπήδες οι ρουμποκομπολογήδες
και σου κόψαν τα ρουμπιά σου τα κουμπιά σου τα ρουμποκομπολογιά;

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ- ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!