ΗΡΘΕ Ο ΜΑΗΣ / ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

Αγαπητά μας παιδιά, το θέμα που θα μας απασχολήσει σε αυτή την επικοινωνία μας είναι η μέρα της ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑΣ. Ετοιμαστείτε με όρεξη,ενέργεια, φαντασία και χαρά για ένα νέο ταξίδι στη γνώση!Έχουμε και την βοήθεια της μαμάς ή του μπαμπά και όλα είναι έτοιμα!ΞΕΚΙΝΑΜΕ.....

1.ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ(ΓΛΩΣΣΑ)

Παρασκευή 1 Μαΐου 2020.Η πρώτη μέρα του Μάη είναι η μέρα των λουλουδιών!Στη Φύση θα βρούμε την ομορφιά και τη δροσιά της Άνοιξης.Εκείνη τη μέρα μαζεύουμε λουλούδια από τους αγρούς για να φτιάξουμε ένα μαγιάτικο στεφάνι που θα κρεμάσουμε στη συνέχεια στην πόρτα του σπιτιού μας.Το έθιμο της Πρωτομαγιάς, να στολίζουμε τις πόρτες των σπιτιών με στεφάνια λουλουδιών, έρχεται από τα πολύ παλιά χρόνια και τότε συμβόλιζε την υποδοχή της δύναμης της φύσης στο σπιτικό.

Για τους μεγάλους η 1η Μαΐου γιορτάζεται ως μέρα των εργατών  και  έχει θεσπιστεί ως εργατική απεργία και όλες οι υπηρεσίες και οι επιχειρήσεις παραμένουν κλειστές.

2.ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤA(ΜΟΥΣΙΚΗ)

Ας ακούσουμε ένα τραγούδι που μας μιλάει γι αυτή τη μέρα και θα είναι ωραίο να μάθετε να το τραγουδάτε  την ώρα που θα φτιάχνετε και εσείς το στεφανάκι σας και αν θέλετε βάλτε στο αυτί σας ένα λουλούδι!

3.ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ(ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ):ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ:ΜΑΓΙΑΤΙΚΟ ΣΤΕΦΑΝΙ

ΥΛΙΚΑ: Χρωματιστά χαρτιά, ψαλίδι, κόλλα και ότι άλλο φανταστείτε.

ΟΔΗΓΙΕΣ:

ΒΗΜΑ 1.Φτιάξτε ένα κύκλο για στεφάνι (με συρματάκι ,από χάρτινο πιάτο κ.τ.λ).

ΒΗΜΑ 2.Κόψε λουλουδάκια που θα σχεδιάσεις και θα στολίσεις με διάφορα υλικά(χρυσόσκονη,μπαλάκια από λεπτά χαρτάκια,κομματάκια από εικόνες κ.τ.λ) και έπειτα κόλλησε τα πάνω στο στεφάνι.

BHMA 3.Στόλισε το στεφάνι σου με κορδέλες και ότι άλλο θέλεις και στο τέλος γράψε σε χαρτάκι και βάλε μια ταμπελίτσα με την ευχή: ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

Μπορείς αν θέλεις να κάνεις το στεφάνι σου με ζωγραφιά       σε χαρτί Α4.

4.ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ(ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ):

Για διασκέδαση και γνώση μπορείς να παίξεις το παρακάτω παιχνίδι μνήμης:

5.ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ(ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΡΟΛΩΝ)

Μοιράζουμε ρόλους στην οικογένεια και κάνουμε ένα φανταστικό περίπατο στην εξοχή όπου μαζεύουμε λουλούδια και φτιάχνουμε στεφάνι. Δίνουμε σημασία στους διαλόγους για περισσότερη γλωσσική εξέλιξη του παιδιού!

Όπως πάντα περιμένουμε τις δημιουργίες σας στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου μας!

Μέχρι την επόμενη φορά, να περνάτε όμορφα και δημιουργικά στο σπίτι!!

Σας αγαπάμε πολύ!!

Τρίτη 28 Απριλίου 2020

Ο ΜΑΪΟΣ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΕ (παραδοσιακό τραγούδι)

Ο Μάιος μας έφτασε